متعلقات و لوازم جانبی

انکودر چیست؟

انکودر درب اتوماتیک چیست؟ | دورژانس

همانطور که می دانید یکی از سنسور های درب اتوماتیک و درب برقی انکودر می باشد. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی چیستی انکودر و دیگر توضیحات آن بپردازیم. همراه دورژانس بمانید.

انکودر چیست؟

انکودر در حقیقت یک سنسور حرکت مکانیکی می باشد که در اثر حرکت، سیگنال های دیجیتال تولید می کند. برای تولید و ساخت کنترل حرکتی، یک انکودر با به کار بردن داده هایی از قبیل موقعیت، سرعت و جهت استفاده می کند.

انواع اینکودر

در حقیقت دو نوع اینکودر وجود دارد:

  • اینکودر خطی
  • اینکودر دوار

جالب است بدانید انکودر های دوار در حقیقت به یک شفت وصل می شوند، و درست زمانی که شفت می چرخد، انکودر شروع به ایجاد پالس های خروجی می کند.

این پالس ها در سمت تعیین کردن سرعت یک جسم یا شی می باشند. به کمک شمردن تعداد پالس در هر بار چرخش لوله شفت، می شود مزان شفافیت را حساب کرد.

انکودر ها به صورت همیشگی و معمول شروع به ایجاد سیگنال های مربعی شکل می کنند که کانال های آن CHANNEL A  و CHANNEL B هستند که کانال B با پالس های کانال A به اندازه 90 درجه اختلاف مکانی دارد.

طیف گسترده ای از اینکودر ها از قبیل مطلق absolute و یا افزایشی incremental، نوری optical و یا مغناطیسی magnetic و shafted یا hollow shaft وجود دارند.

انتخاب نوع موتور انکودر در حقیقت به عواملی بستگی دارد که از جمله ی آن ها به ویژه تیپ موتور می باشد. این کاربرد به فرایند closed loop feedback و به نوع پیکربندی اتصال، احتیاج دارد.

عملکرد انکودر در سرو موتور ها:

انکودر موتور ، یک انکودر دوار میباشد و به یک موتور الکتریکی متصل شده است که سیگنال های بازخورد closed loop را با ردیابی سرعت و یا موقعیت شفت موتور فراهم می نماید.

انکودر های incremental و absolute:

انکودر incremental: این نوع انکودر به منظور کنترل سرعت شفت موتور استفاده می شود.

انکودر های incremental بازخورد و سرعت عالی را فراهم می نمایند و از آنجایی که تعدادی سنسور در آن در گیر هستند، سیستم هم ساده و هم ارزان است.

یک انکودر incremental تنها با ارائه اطلاعات تغییر یافته، محدود می گردد، بنابراین این انکودر به یک دستگاه مرجع reference devce برای محاسبه حرکت نیازدارد.

انکودر incremental مقدار مشخصی از پالس را در یک چرخش انکودر ایجاد می نماید. این خروجی می تواند یک خط از پالس های Channel A و یا دو خط از پالس ها channel A , channel B باشند که آف ست برای تعیین چرخش می باشند. این مرحله بندی بین دو سیگنال را quadrature می نامند.

انکودر absolute:  این نوع انکودر به منظور نشان دادن حرکت و موقعیت لوله شفت موتور میباشد.  از این انکودر در مواردی بر روی سرو موتور استفاده می شود که دقت موقعیت یابی مد نظر است. فک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *