-

هرآنچه در مورد سیستم پلاک خوان باید بدانید

راهنمای خرید پلاک خوان از نمایندگی اصلی دورژانس

سیستم پلاک خوان

سیستم پلاک خوان در حقیقت در راستای مدیریت و کنترل عملکرد تردد اتومبیل ها برای حفظ امنیت و جلوگیری از به وجود آمدن هرج و مرج به کار می‌رود.

همانطور که می‌دانید روز به روز به تعداد جمعیت افزوده شده و با افزایش تعداد افراد، به تبع نیاز به اتومبیل نیز افزایش می‌یابد. از این رو برای کنترل تردد ماشین ها و جلوگیری از به وجود آمدن هرج و مرج و ناامنی، نیاز به وجود یک سیستم پلاک خوان پیشرفته که کار کنترل تردد و مدیریت را برعهده داشته باشد حس شد. از یک جایی به بعد دیگر نمی‌توان تخلف ماشین ها در هنگام رانندگی، ترافیک های ناشی از بی‌نظمی و همچنین سرقت ماشین ها را توسط یک نیروی انسانی مدیریت کرد چرا که با خطا و اشتباهات زیادی روبرو خواهد شد. از این رو به دلیل داشتن نیاز جامعه، تکنولوژی سیستم پلاک خوان مورد استفاده در سایر نقاط کشور شد. در ادامه به بررسی بیشتر این محصول می‌پردازیم. همراه دورژانس بمانید.

کاربردهای سیستم پلاک خوان

از کاربرد های رایج این تکنولوژی می‌توان در انواع سازمان ها، مراکز مختلف، پارکینگ های تجاری و به طور کلی هر مرکزی که نیاز به کنترل تردد و مدیریت بر روی آن داشته باشد استفاده می‌شود. در گذشته برای مدیریت تردد و کنترل رفت و آمد در ورودی و خروجی مراکز و پارکینگ ها، از نگهبان ها و نیروی انسانی برای این امر استفاده می‌شد که با کشف سیستم پلاک خوان به این مشکل پایان داده شد. عملکرد سیستم پلاک خوان به نحوی است که می‌شود از آن جهت احراز هویت عبور و مرور اتومبیل ها از آن استفاده کرد.

مروری بر تاریخچه این تکنولوژی

تاریخچه سیستم پلاک خوان به سال 1976 در کشور بریتانیا برمی‌گردد. این کشور از این محصول در ابتدا روی تونل های جاده ای استفاده کرد و این محصول توانست در سال 1981 موفق به شناسایی اولین ماشین به سرقت برده شده شود. پس از آن در انتهای دهه ی 90 به علت الگوریتمی که در این سیستم ها تعبیه شده بود، می‌توان از آن ها به عنوان اولین نمونه های هوش مصنوعی یاد کرد. این سیستم ها به علت نداشتن دوربین های متناسب برای تشخیص پلاک ماشین ها در حین حرکت خیلی مورد استفاده قرار نگرفت. اما در دهه 90 به علت کم شدن قیمت دوربین ها و سخت افزار های آن ها، کم کم کاربردشان بیشتر شد.

انواع سیستم پلاک خوان

انواع سیستم های پلاک خوان به دو دسته به طور کلی تقسیم می‌شود که در ادامه آن را شرح می‌دهیم:

 • دسته اول آن گروه از دوربین هایی هستند که بلافاصله پس از ثبت پلاک ماشین داخل دوربین، احراز هویت آن ها انجام شده و به علت هزینه بالایی که دارند معمولا تنها برای راهنمایی و رانندگی و بزرگراه ها و.. استفاده می‌شوند و در سایر مراکز کاربرد خاصی ندارند.
 • دسته دوم این محصول آن گروهی هستند که پس از ثبت شدن پلاک داخل دوربین ابتدا اطلاعات آن را به OCR تبدیل کرده و سپس نتیجه را به نرم افزار می‌فرستد تا در این شرایط پلاک شناسایی و تشخیص داده شود. قیمت این دسته از سیستم پلاک خوان ها نسبت به دسته اول کمتر بوده و همین علت در پارکینگ ها و مراکزی که نیاز به کنترل تردد دارند استفاده می‌شود.

از عواملی که عملکرد پلاک خوان را مختل می‌کنند  

 1. وجود نور کم و یا بیش از حد بودن نور و همچنین وجود سایه می‌تواند سبب خوانده نشدن و عدم تشخیص پلاک شود.
 2. در مواردی تاری تصویر ها یا سرعت ماشین در حرکت آن نیز ممکن است سبب بروز این اختلال شود.
 3. تغییر جهت خودرو به طوری که زاویه ی مناسب روبروی دوربین نداشته باشد.
 4. مانعی رو و یا مقابل پلاک قرار گیرد و یا پلاک کثیف باشد یا حتی قسمتی از آن پوشیده شده باشد.
 5. تغییر دادن پلاک توسط متخلف
 6. کیفیت و رزولوشن پایین و یا نامناسب و همچنین دور بودن پلاک ماشین از دوربین نیز یکی دیگر از این عوامل است.

فناوری OCR چیست؟

این تکنولوژی باعث می‌شود تا شما بتوانید فایل ها و اطلاعات اسکن شده را به صورت متنی که قابلیت ویرایش کردن دارد تبدیل کنید. این فناوری دارای قابلیت تبدیل تصویر های تایپ شده به صورت دست نویس و همینطور پرینت شده به صورت مکانیکی و یا الکترونیکی به متنی که به کمک ابزارها و ماشین های مخصوص رمز گذاری شده اند، را دارا است. جالب است بدانید این نوع عکس هایی که به صورت رمزنگاری شده از این فناوری شکل خروجی دارند، از روی فایل ها و منابع مختلفی به دست می‌آیند. این موارد از قبیل اسناد اسکن شده، تصاویر اسناد و.. می‌باشد.

OCR امروزه به عنوان یک منبع وارد کردن اطلاعات مورد استفاده قرار می‌گیرد که با توجه به تبدیل اطلاعات از فرمتی به فرمت دیگر استفاده از آن رایج شده است. همچنین در آپدیت های جدید این فناوری، کاربران می‌توانند با قابلیت ها و آپشن های بیشتری روبرو شده و این محصول کاربرد بیشتری داشته باشد. برای مثال این نرم افزار دارای قابلیت های بسیاری از جمله آپشن هایی برای نابینایان و.. در این فناوری وجود دارد. همچنین نرم افزار های این فناوری را می‌توان روی سیستم های مختلف از جمله سیستم عامل های موبایل و لپتاپ نصب و از آن استفاده کرد. به عبارتی دیگر یا به اصطلاح به زبانی ساده تر اگر بخواهیم بگوییم این فناوری پس از اسکن فایل متنی مورد نظر، کامپیوتر شروع به پردازش آن فایل کرده و آن را پارتیشن بندی با تقسیم بندی می‌کند. سپس با توجه به الگریتم پردازش، تصاویر و حروف موجود در متن را تشخیص می‌دهد. در این شرایط اگر متن شما چرخیده باشد کامپیوتر ذکر شده نیز اقدام به چرخاندن آن کرده و از دوباره آن را چک می‌کند.

فاکتور های مهم برای استفاده از OCR:

 • شناسایی به صورت اتوماتیک و خودکار شماره پلاک
 • شناسایی علامت های راهنمایی و رانندگی
 • آماده کردن یک لیست از اطلاعات افراد شرکت
 • خارج کردن اتوماتیک اسناد و ذخیره ی آن ها
 • جمع آوری اطلاعات مشاغل و سیو کردن آن
 • دارا بودن یک برنامه برای افراد دارای شرایط از قبیل نابینا و کم بینا
 • تولید کردن عکس های الکترونیکی از سند ها و داده ها

معایب سیستم پلاک خوان

یکی از عیب های این سیستم اطلاعات و داده های اشتباه است چرا که ممکن است شبیه بودن پلاک ها سبب شود تا خودرو ها قاطی شوند و از طرفی نتواند راننده ها و صاحب پلاک را با هم تطابق دهد.

خرید و خدمات پلاک خوان در دورژانس

تعمیر پلاک خوان در واحد دورژانس، همچون سایر محصولات دیگر کاملا تخصصی است که تنها متخصصین و تکنسین های ماهر از پس آن بر می‌آیند. از این رو در صورت بروز مشکل در این گونه سیستم ها خدمات تیم دورژانس همواره می‌کوشد تا به صورت 24 ساعته در کنار شما باشد. همچنین برای ثبت سفارش و خرید محصول و سایر محصولات دیگر سایت از جمله خرید جک درب پارکینگ ، انواع راهبند ها، رود بلاکر ها می‌توانید از طریق وبسایت دورژانس و همچنین شماره تماس 72239-021 تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *