فروش و نصب
ارائه برترین محصولات در زمینه درب های اتوماتیک پارکینگ، درب های اتوماتیک شیشه ای و راهبند ها از برترین برندهای داخلی و خارجی
خدمات شبانه روزی
بهره گیری از بهترین و مجرب ترین تکنسین های دوره دیده در سراسر ایران، به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته بدون تعطیلی (24/7)
سابقه درخشان
دورژانس توسط شرکت درب سازان ایمن فک پشتیبانی می شود که با 25 سال سابقه درخشان نماینده انحصاری کمپانی FAAC ایتالیا در ایران می باشد.

ارتباط با ما

تهران   چهارراه  پاسداران خیابان بطحایی  خیابان  مژده فرعی 4،پلاک هشت

info@doorgans.com

02172239

روش حذف باتری کرکره برقی دورژانس

امروزه در سراسر جهان با پیشرفت علم و تکنولوژی در تمام جوانب سعی در ساده و راحت تر کردن زندگی است.

بسیاری از کارهایی که در گذشته به صورت دستی انجام می گرفت امروزه با پیشرفت های گسترده به صورت ماشینی و خودکار انجام می شوند، بسیاری از ابزارهایی که در گذشته به صورت مکانیکی کار می کردند امروزه به صورت ساده تر و تسهیل شده تر مورداستفاده قرار می گیرند.

هرچه بیشتر می گذرد راهکارهای گسترده تر و راحت تر ابداع می شود.

برای نمونه در گذشته انسان ها برای حفاظت از جان و مال خود در پناهگاه های مخفی می شدند. پس از یکجانشین شدن انسان ها درها به عنوان محل ورود و خروج پناهگاه ها ابداع شدند که تیم جک پارکینگ در این مقاله قصد دارد طریقه ی حذف باتری کرکره برقی را برای شما  آموزش دهد اگر دوست دارید در مورد کرکره برقی همچنین روش حذف آن بیشتر بدانید پیشنهاد میکنیم هرگز این مقاله را از دست ندهید.

این روند ادامه پیدا کرد تا نمونه درهای امروزی ابداع شدند در بین نمونه های امروزی درب های جکی و کرکره برقی ها جایگاه ویژه ای پیدا کردند. شاید درزمانی نه چندان دور (چهار پنج سال پيش) در کوچه ها و خیابان ها به کرکره های آهنی و گالوانیزه برای اکثر مغازه ها برمی خوردید.

این نمونه کرکره ها به صورت تسمه ای فلزی و پهن با شیارهای موازی بودند که به وسیله قرقره ای در بالا در هنگام بازنمودن درب با نیروی دست جابجا می شدند و بر همین منوال در هنگام بستن پائین آورده می شدند.

البته ناگفته نماند نمونه ای دیگر از این کرکره ها که به صورت میله هایی خانه خانه بودند و به صورت افقی باز و بسته می شدند به چشم می خورد. همان طور که گفتیم در چندساله اخیر مردم برای راحتی و آسایش بیشتر خود کرکره هایی برقی را جایگزین نمونه های مکانیکی و دستی کرده اند به گونه ای که امروزه در اکثر مکان ها درب ورودی مغازه ها و تعداد زیادی از پارکینگ های خانگی از این نمونه های برقی استفاده می شود.

 

کرکره های برقی نمونه ای جایگزین و بسیار کاربردی از کرکره ها می باشند که درب پارکینگمنازل و مغازه ها مورداستفاده قرار می گیرند. کرکره های برقی معمولاً از ورقه های آلومینیومی افقی که به وسیله لایه ای از جنس پی وی سی پوشیده شده اند تشکیل شده است. لایه های افقی به شیوه ای زنجیر مانند در کنار یکدیگر بنا به سایز چارچوب تعیین شده نصب می شوند. کرکره های برقی به وسیله یک موتور الکتریکی که در قسمت بالا و داخل چارچوب قرار می گیرد باز و بسته می شوند.

تاریخچه کرکره های مکانيکي

در روم باستان نمونه هایی از درب هایی ابداع شدند که به وسیله فشار ناشی از بخارآب باز و بسته می شدند، رومیان در دو هزاره قبل به وسیله فشار بخار ایجادشده از گرم خانه های بزرگ، استفاده مکانیکی می کردند باز و بسته کردن درها و کرکره های بزرگ نمونه ای از آن ها بود.

معرفی قسمت های مختلف کرکره برقی

۱_پیکرو چارچوب

طبق آنچه در تعریف کرکره های برقی گفتیم اجسامی آلومینیومی لایه لایه باروکش پی وی سی در مجاورت یکدیگر پیکر و چارچوب کلی کرکره را تشکیل می دهند

۲_ريل

دو طرف حاشیه ی لایه های آلومینیومی که به ترتیب پشت سر هم قرارگرفته اند در محفظه ای باریک و قالب مانند به نام ریل قرار می گیرند. ریل ها باعث می شوند کرکره در مسیر تعیین شده جابجا شود و در محدوده حرکت خود بماند.

۳_موتور

نوع موتورهای کرکره برقی در دودسته توبلار و رایت ساید دسته بندی می شوند.

موتورهای توبلار

موتورهای توبلار در مقایسه با موتورهای ساید عرض کمتر و اندازه کوچک تری را دارا می باشند.

درنتیجه فضای بسیار کمتری را از مدل های ساید اشغال می کنند.

این مدل موتور سرعت باز و بسته کردن کرکره برقی را با سرعت های متفاوت دارند که بسیار حائز اهمیت است.

برخلاف موتورهای ساید که در خارج از کرکره تعبیه می شوند، این مدل به صورت رولي عمل می کند و لایه های زنجیری کرکره را در اطراف خود جمع می کند. مدل های توبلار نسبت به موتورهای ساید معایب بیشتری دارند.

ازجمله آن ها محدوده وزنی هست. مدل های توبلار توانایی تحمل وزن خیلی زیاد را ندارند و لازم به ذکر است در صورت ناتوانی و قطع برق ممکن است کرکره را رها کنند و موجب خساراتی بشوند، البته ناگفته نماند در مقایسه با مدل های ساید قیمت پایین تری دارند.
رایت سايد (right side)

مدل اصلی موتور مورد استفاده در کرکره های برقی موتور ساید هست.

همان طور که از نامش پیداست در قسمت بالا و سمت راست کرکره نصب می شود. مزیت های زیادی برای این مدل موتور وجود دارد.

این مزیت ها باعث شده است کارایی بیشتری نسبت به مدل های دیگر داشته باشد. موتورهای ساید قوی ترین نوع موتورهای کرکره ای هستند که می توانند وزن زیادی را تحمل کنند ازاین جهت از آن ها برای درهای بزرگ و عریض که زیاد باز و بسته می شوند استفاده می شود.

این مدل از موتور درهای تجاری و صنعتی و مکان هایی با کرکره های بزرگ کاربرد بهتری دارد و وزن بیشتری را تحمل می کند.

موتورهای ساید با تسمه و زنجیر با کرکره در ارتباط اند درنتیجه قدرت موتور از راه زنجیر منتقل می شود.

موتورهای ساید سیستم کنترل ارتفاع دارند و مانع از سقوط در وزن بالا و برق رفتگی می شود که بسیار حائز اهمیت است.

این مدل موتورها صوت بسیار کمی در هنگام فعالیت تولید می کند. تعبیه کردن این نوع موتور بر روی کرکره کاری دشوار نیست و به راحتی قابل نصب است.

اگرچه موتورهای ساید مزیت های زیادی دارند اما عیب هایی نیز در آنان وجود دارد. این موتورها وزن نسبتاً بالایی دارند و فضای نسبتاً زیادی را اشغال می کنند.

می توان گفت تنها با یک ریتم و یک سرعت باز و بسته می شوند و درمجموع تغییر سرعت چندانی ندارند.

این موتورها به دلیل نرخ بالایی که دارند در مکان های کم رفت وآمد با ورودی کوچک تا متوسط مانند پارکینگ منازل و بعضی از مغازه ها کمتر استفاده می شوند.

دسته بندی AC و DC

در بین موتورهای کرکره برقی ها یک دسته بندی دیگر بر اساس ولتاژ برق موردنیاز وجود دارد که بر اساس آن می توان موتورها را در دو گروه قرارداد

موتورهای AC

موتورهای AC به موتورهايي گفته می شود که از برق مستقیم ۲۲۰v به عنوان انرژی محرکه استفاده می کنند.

استفاده از جریان مستقیم باعث می شود در بازه ی خیلی کم (تا ۵ دقيقه)این موتورها گرم کنند و قادر به ادامه ی باز و بسته کردن در نباشند یا در کارشان اختلال به وجود بیایید.

یک نمونه از موتورهای AC که عرض کردیم خدمتتان مدل توبلار می باشد.

در این موتورها ازآنجایی که از برق مستقیم استفاده می شود، در صورت قطع برق عملیات باز و بسته کردن کرکره انجام نمی شود و قرار دادن سیستم UPS(تبدیل و ذخیره انرژي)و قرار دادن باتری های تأمین کننده کاری دشوار می باشد.

موتورهاي DC

موتورهای DC به نمونه ای از موتورهای کرکره برقی گفته می شود که با ولتاژ ۲۴v کرکره را باز و بسته می کنند آن ها با دارا بودن سیستم UPS جريان برق مستقیم را به متناوب تغییر داده و از ۲۴ ولت انرژي بالابر را تأمین می کنند.

ازجمله موتورهای DC می توان به مدل های ساید اشاره کرد این موتورها با تعبیه بودن دو باتری ۱۲v در کنار خود در صورت قطع برق قادر به فعالیت می باشند.

حذف باتری کرکره برقی

وقتی حرف از حذف باتری کرکره برقی می شود منظور حسب باطری های تعبیه شده در مدل DC يا ساید هست.

در موتورهای ساید همان طور که اشاره شد دو باتری ۱۲ ولتي کوچک در داخل محفظه موتور تعبیه شده است که در مواقع قطع برق به عنوان برق اضطراری ۲۴v مورداستفاده قرار می گیرند و کرکره را باز و بسته می کنند.

معمولاً خیلی کم پیش می آید مجبور به استفاده از باطری های موتور کرکره برقی بشویم به همین دلیل پس از اتمام تاریخ مصرف باتری ها ناچار به یک خرج اضافه و تعویض باتری هستیم.

با توجه به این که در موتورهای ساید در صورت قطع جریان برق می توان به صورت دستی نیز کرکره ها را بالا و پایین کرد استفاده از باطری کاربرد آن چنانی ندارد. ازاین رو سعی بر برداشتن کامل باتری ها می شود.

طریقه ی حذف باتری کرکره برقی

در کرکره های برقی با موتور ساید دو باتري در باکس موتور که در فضای داخلی سمت راست کرکره تعبیه می شود قرارگرفته اند.

این باطری ها به صورت متوالی از قطب مثبت باهم در ارتباط اند تا ولتاژ ۱۲ تايي هرکدام درمجموع ۲۴ ولت موردنیاز باز و بسته کردن برق در مواقع اضطراري را تأمین کنند.

در این سیستم ها به دلیل کاهش مصرف خرید باتري، می توانیم جریان اضطراري متصل به باطری را با تغییر سیستم UPS و تنظیم آن متناسب با حالت بدون باتری انجام دهيم.

با این کار در صورت قطع برق می توان از طریقه ی مکانیکی برای گشایش در استفاده کنيم.

نتیجه گیری

در عصر حاضر با توجه به پیشرفت تکنولوژی و همچنین سرعت یافتن روند زندگی بشریت دیگر افراد نمی توانند مانند گذشته با روش های سنتی و وسایل قدیمی زندگی کنند؛

زیرا دراین صورت از جامعه بشریت و روند پیشرفت بازخواهند ماند. یکی از مثال های ساده و روزمره آن استفاده از کرکره های برقی به جای کرکره های دستی و سنتی است.

در قدیم به واسطه استفاده از این کرکره های دستی صاحبان فروشگاه ها و مغازه ها هرروز مدتی از زمان خود را برای باز و بسته کردن این کرکره ها صرف می کردند.

البته جدا از بحث زمانی اگر یک بانو باقدرت بدنی کمتر و دستانی نحیف تر قصد باز و بسته کردن این کرکره ها را داشته باشد احتمالاً به علت سفتی و دشواری کار با این کرکره ها موفق به انجام این عمل نشود.

در مقاله فوق سعی کرديم شمارا با ویژگی های هر مدل موتور کرکره برقی اعم از باتری دار و بدون باتری آشنا کنیم و دلیل و طریقه ی حذف باتری کرکره برقی موتورهای DC را برايتان توضيح داديم.

امیدواريم بامطالعه ی این مطلب متناسب با نیاز خودتان و روشی که موردپسند شخص شماست کرکره های برقی باتری دار و بدون باتری را خریداری و تنظیم کنيد.

شرکت فنی مهندسی دورژانس با 27 سال سابقه درخشان در زمینه فروش،نصب و تعمیر انواع درب های اتوماتیک  ایرانی و خارجی و نماینده انحصاری محصولات ایتالیا در ایران مفتخر است که بصورت 24 ساعته در حال خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.

شما میتوانید از طریق وبسایت ما با محصولات ما و تیم دورژانس یبیشتر آشنا شوید و همچنین جهت دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان دورژانس با شماره زیر تماس بگیرید

91003369

خدمات درب اتوماتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

error: Doorgans
Call Now Button