دورژانس

عیب یابی، تعمیر و خدمات راهبند بتا

در این مقاله سعی شده تا مشکلات متداولی که در راهبندهای بتا ممکن است اتفاق بیافتد را بررسی و روش برطرف کردن آنها برای شما توضیح داده شود. در نظر داشته باشید برای تعمیرات تجهیزات، همیشه بهترین روش تماس با تکنسین های متخصص می باشد اما برای راهنمایی شما عزیزان در شرایط خاص می توانید از روش های زیر بهره ببرید.

مشکلات متداول

 

اگر به منظور بسته شدن راهبند بتا دکمه ریموت یا پوش باتن ( PUSH BUTTON ) را فشار دادید و میله بصورت کامل بسته شد اما بعد از چند ثانیه خود به خود میله راهبند بالا رفت و دیپ سوییچ شماره یک ON بود ( وقتی دیپ سوییچ شماره یک ON باشد اتوماتیک بسته شدن بوم راهبند فعال می شود ) باید سسیم های بالا و پایین موتور راهبند را جابجا کنید

برای عیب یابی و تعمیر راهبند بتا باید دو مورد پایین را مورد بررسی قرار دهید

  1.  لیمیت سوئیچ آسیب دیده است و باید تعویض گردد.
  2. ممکن است حساسیت تشخیص مانع راهبند زیاد باشد. با چرخاندن پتانسیومتر Force در خلاف جهت عقربهای ساعت میزان حساسیت تشخیص مانع را کاهش دهید.

در عکس پایین محل تنظیم پتانسیومتر Force نمایش داده شده است

لیمیت سوییچ راهبند بتا

برای عیب یابی و تعمیر راهبند بتا این دو حالت باید مورد بررسی قرار گیرد

  1. علت اول ممکن است از بهم خوردن تنظیمات فنر راهبند بتا باشد. کشش بیش‌ازحد فنر می­تواند باعث بالا کشیده شدن بوم راهبند شود و به وجود آوردن ایراد مذکور شود.  برای رفع این مشکل نیاز به آزادتر کردن فنر است.
  2. درصورتی‌ که فنر راهبند را تنظیم نمودید و مشکل برطرف نشد، گیربکس راهبند خراب شده است پس راهبند را به مراکز معتبر تعمیر راهبند بتا ارسال نمایید.

در این وضعیت سه حالت ممکن است اتفاق افتاده باشد که باید هرکدام را بررسی نمایید

  1. ممکن است منبع تغذیه مشکل داشته باشد، حتماً ابتدا منبع تغذیه را چک کنید.
  2. پس از منبع تغذیه فیوز را بررسی کنید و در صورت نیاز فیوز را تعویض کنید.
  3. ممکن است که خود موتور به مشکل فنی بر خورده باشد، در این حالت موتور راهبند را جهت تعمیر به یکی از شعب دورژانس ارسال نمایید.

فشردگی فنر کلاچ اشکال پیدا کرده ست و باید فنر را تعویض کنید.

به احتمال زیاد مانعی دید فتوسل را مسدود کرده است چک کنید مانعی در مسیر دید فتوسل قرار نگرفته باشد و صفحه فتوسل را تمیز نمایید. در صورتی که مشکل برطرف نشد سیم کشی فتوسل را چک کنید و در صورتی که مشکل همچنان وجود داشت به احتمال زیاد فتوسل خراب شده است و باید فتوسل تعویض گردد.

مواردی که ممکن است باعث بوجود آمدن این مشکل شوند به شرح زیر می باشد:

  1. حدفاصل لیمیت سوئیچ بسیار زیاد است: در این مورد می بایست لیمیت سوئیچ را به درستی تنظیم کنید تا مشکل برطرف شود.
  2. لیمیت سوئیچ اشتباه بسته شده است: سیم بندی را اصلاح کنید و مجدداً بررسی کنید که مشکل برطرق شده و یا خیر.
  3. محل قرار گیری لیمیت سوئیچ مغناطیسی اشتباه است: لیمیت سوئیچ را مجدداً تنظیم کنید.

ابتدا مشاهده کنید اگر اهرم شکسته باشد باید تعویض گردد. مورد بعدی بررسی چرخ دنده های حلزونی است، اگر این چرخ دنده ها گیر کرده باشد بایدآنها را بچرخانید تا خلاص کن به راه بیافتد.

معمولاً مشکلاتی که در ممکن است در راهبند ها رخ دهند یکی از مواردی که بالا گفته شده است می باشند و در صورتی که شما با تجهیزات قبلاً آشنا باشید می توانید خودتان این مشکلات را حل کنید اما در صورت نیاز شرکت خدمات شبانه روزی دورژانس به صورت 24 ساعته در 7 روز هفته آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد و در اسرع وقت از نزدیکترین شعب برای شما تکنسین های دوره دیده ارسال خواهند.

البته همانطور که می دانید تمامی تجهیزات مکانیکی و الکترونیکی برای داشتن طول عمر بالاتر و البته نیاز کمتر به تعمیرات احتمالی در آینده به سرویس و نگهداری دوره ای نیاز دارند، شما می توانید برای دریافت این خدمات با شرکت تماس گرفته و تعداد دوره ها و بازه سرکشی به تجهیزات خود را با ما در میان بگذارید. با توجه به میزان تردد و استفاده شما از تجهیزات به راحتی می توان بررسی کرد که به چه شکل باید برای خدمات دوره ای برنامه ریزی کرد.

محصولات مرتبط

مطالب دیگر را مطالعه کنید

Call Now Button